Chyby v daňovom priznaní, ktoré Daňový úrad neodpúšťa (časť II.)

Autor: Miroslava Marková | 26.3.2018 o 11:35 | Karma článku: 3,10 | Prečítané:  1224x

Pozrite sa na ďalšie oblasti, v ktorých najčastejšie dochádza ku chybám pri vypĺňaní daňového priznania.

V prvej časti článku sme sa pozreli na chyby v 4 oblastiach - údaje a kontakt, uplatnenie daňového bonusu, potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch na daň, uplatnenie výdavkov a zaplatené odvody. Dnes pokračujeme:

 

5. Príjmy zo zahraničia 

Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia: ak daňovník podáva daňové priznanie z tzv. celosvetových príjmov, tak by mal mať všetky príjmy zo zahraničia podložené potvrdeniami a v prípade, že príjmy dosiahol v inej mene ako euro, tak v zadnej časti tlačiva v poznámke uvedie, akým kurzom tieto príjmy prepočítal na menu euro. Naša republika má s ostatnými krajinami uzatvorené tzv. zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a na základe týchto zmlúv sa príjmy dosiahnuté v zahraničí a tiež odvedená daň buď započítavajú alebo vynímajú. Preto v prípade príjmov zo zahraničia je potrebné zistiť si od účtovníka, aký druh zmluvy máme uzatvorený s krajinou, z ktorej príjem pochádza.

 

6. Zaplatené preddavky na daň z príjmov

Právnické osoby a fyzické osoby majúce príjmy ako SZČO majú rozdielne preddavkové obdobia. Kým v prípade právnickej osoby je možné do uhradených preddavkov na daň z príjmov uviesť všetky preddavky uhradené do termínu na podanie daňového priznania, v prípade fyzických osôb je možné do uhradených preddavkov na daň započítať iba preddavky uhradené do konca zdaňovacieho obdobia, t.j. konca roka.

 

7. Poukázanie podielu zaplatenej dane (2% od fyzických osôb)

Pokiaľ daňovník nepoukazuje 2 %, je potrebné zaškrtnúť okienko o tejto skutočnosti. Pokiaľ je rozhodnutý 2% z daní poukázať (minimálna suma, ktorá sa dá poukázať je 3 EUR) nejakej organizácii, mal by si preveriť, či je predmetná organizácia zaregistrovaná v registri prijímateľov. A samozrejme nezabudnite daň uhradiť, ak tak neurobíte, potom ju organizácia nemá z čoho obdržať J

 

8. Podpisy, prílohy

Ako prílohy je potrebné dokladať všetky skutočnosti o príjmoch zo závislej činnosti, rodné listy, potvrdenia o škole, potvrdenia o vlastných príjmoch manželky/manžela, potvrdenia o výhrach. A samozrejme nezabudnite na podpisy. Všade sa treba podpísať. Bez podpisu svoje daňové priznanie uvidíte znovu J

 

9. Samozrejme najdôležitejšie pravidlo

V rámci roku je potrebné všetky dôležité listiny, prílohy, bloky a faktúry udržiavať. V dnešnej dobe existujú aj veľmi nápomocné služby ako napr. DOCKitIN. Pozrite sa na túto skvelú appku, ktorá mi to tento rok maximálne zjednodušuje. Začala som ju používať, keď som si minulý rok pri podávaní daňového priznania nenašla šanón s blokmi a faktúrami. Nepýtajte sa. Poučte sa na cudzích chybách.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ako (ne)funguje bikesharing v Bratislave po prvom týždni

Pre ľudí sú žlté bicykle najmä atrakcia.

DOMOV

Na Lešti havaroval americký tank, zranili sa traja vojaci

Dvoch ťažko ranených previezli do nemocnice vrtuľníkom.


Už ste čítali?